هیالورونیک اسید چیست و فوایدی دارد؟

بوتاکس
مقایسه بوتاکس، زایومین و دیسپورت 
آگوست 25, 2019
دانستنی های پوست صورت و آنالیز آن
سپتامبر 16, 2019
Show all

هیالورونیک اسید چیست و فوایدی دارد؟

هیالورونیک

اسید هیالورونیک

هیالورونیک اسید چیست و چه مزایایی برای پوست دارد؟

هیالورونیک اسید! برای کسانی که آگاهی کمتری درباره زیبایی دارند، این واژه اینطور بنظر می ‌آید که نباید جایی نزدیک به صورت استفاده شود. اما اگر به شما بگوییم که در واقع، اسید هیالورونیک برای داشتن پوستی صاف، بی عیب و هیدراته ضروری است چه می‌گویید؟

در حقیقت، سلولهای پوستی ما بطور طبیعی هیالورونیک اسید تولید می کنند تا میزان رطوبت پوست حفظ شود. ولی به خاطر پیری و عوامل تهاجمی محیط، مقدار کمی از این ماده در صورت ما تولید شده و سطوح آن روند نزولی دارد.  نشانه های حساسیت، عدم درخشندگی، خطوط ریز، بافت و شالوده ناهمگون از جمله علائم کمبود اسید هیالورونیک هستند. کافی است یا ادامه دهیم؟

هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid) برای حفظ آبرسانی پوست حیاتی است؛ دکتر مریم زمانی متخصص زیبایی می‌گوید:

این ماده می‌تواند از طریق مکانیسم های وابسته به رادیکال های آزاد تجزیه شود که توسط عواملی نظیر تابش UV ایجاد می شوند. با استعمال موضعی، این ماده به آبرسانی پوست کمک کرده و همانند یک مرطوب کننده به در جهت حفظ رطوبت پوست عمل می کند.

عالی بنظر می رسد، درسته؟ خب، در اینجا هر چیزی که باید درباره این ماده مهم برای مراقبت از پوست بدانید و اینکه دقیقا چرا باید اسید هیالورونیک در برنامه عادی زیبایی پوست گنجانده شود ارائه شده است. البته، اگر تاکنون این اطلاعات را نداشته اید.

هیالورونیک اسید چیست؟

دیا فولی از آزمایشگاه ایندید می گوید:

اسید هیالورونیک (که ممکن است در برچسب برخی از محصولات مراقبت از پوست با علامت اختصاری HA پنهان مانده باشد) بطور طبیعی در بدن تولید می شود.

این ماده به عنوان آهنربایی برای رطوبت عمل می کند و به سلولهایتان در نگهداری آب کافی کمک می کند، بطوریکه پوستتان هیدراته، فربه و سالم بنظر آید.

اکنون کمی به جنبه علمی بپردازیم. فقط یک گرم اسید هیالورونیک این توانایی تحسین برانگیز را دارد که تا شش لیتر آب را نگه دارد (بله درست خواندید، شش لیتر!). به این رقم، توانایی فوق العاده هوشمند برای تنظیم رطوبت سلولها را اضافه کنید (تا سلولها در آب غرق نشوند)؛ بنابراین، با یک ترکیب هوشمند سر و کار داریم.

چرا اسید هیالورونیک اینقدر برای پوستتان خوب است؟

اگر تاکنون از مزایای اسید هیالورونیک در پوستتان بهره منده نشده اید، در زیر دلایل استفاده از آن ارائه شده است:

  1. اگر پوست به اندازه کافی هیدراته شود، احساس نرمی، فربهی و بالش- مانند خواهید کرد و درخشان تر بنظر می رسد. بله، یه سر به اینستاگرام بزنید.
  2. زمانی که پوست هیدراته است، خطوط ریز و چروک (حتی چروک عمیق) ناپدید می شوند. بنابراین، این ماده یک ترکیب عالی برای کسانی است که دلشان برای طراوت جوانی تنگ شده است.
  3. این ترکیب اثر شگفت انگیزی بر روی همه دارد. دیا فولی می گوید: “اسید هیالورونیک برای هر نوع پوستی موثر است، حتی پوست حساس و شکننده و همینطور افراد دارای پوست چرب در ناحیه صورت”.
  4. تحقیقات اخیر نشان می دهند که اسید هیالورونیک دارای خواص آنتی اکسیدان است و می ‌تواند به عنوان یک سپر محافظ در برابر رادیکال های آزاد عمل کند که تحت کنترل ما قرار ندارند (برای مثال، آلاینده ها و سایر عوامل تهاجمی).

آیا اسید هیالورونیک بی خطر است؟

بله!

فریب اسمش را نخورید زیرا برخلاف برخی از اسیدها، اسید هیالورونیک پوست را خشک نمی کند یا در زمان استفاده موضعی با دوره نقاهت همراه نیست.

دکتر زمانی می گوید: اسید هیالورونیک با سایر اسیدهایی که برای لایه برداری پوست استفاده می شوند تفاوت دارد. این ماده طبیعی و دارای قدرت چسبندگی بالا برای رطوبت، با ملایمت و تا جایی که نیاز است پوستتان را هیدراته می کند.

از کجا بدانیم که پوستمان به اسید هیالورونیک بیشتری نیاز دارد؟

اگر درباره پیری نگرانید:

همانطور که پیر می شویم، مقدار تولید اسید هیالورونیک در سلولهای پوست کاهش می یابد و روند جایگزینی اجزای پوست کندتر می شود- در این زمان است که خطوط ریز، چروک و پوست زبر پدیدار می‌شود. بنابراین، اگر می خواهید درخشندگی جوانی را حفظ کنید، افزودن اسید هیالورونیک به برنامه عادی مراقبت از پوست یک ایده خوب است.

دیا از آزمایشگاه ایندید و همینطور دکتر زمانی می گویند که رطوبت پوست می تواند با افزایش سن بطور چشمگیری کاهش یابد. این امر باعث می شود، پوست حالت ارتجاعی خود را از دست داده و نشانه های پیری در پوست پدیدار شود. ولی دیا می گوید: اسید هیالورونیک به عنوان نوشدارو نهایی برای پوستتان عمل می کند.

7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید برای پوست

1. تقویت سلامتی و بهبود نرمی پوست

مکمل های اسید هیالورونیک می توانند به بهبود نرمی پوستتان کمک کنند.

تقریبا نیمی از اسید هیالورونیک بدنتان در پوست قرار دارد که با چسبیدن به مولکولهای آب به حفظ رطوبت کمک می کند.

با این حال، فرآیند طبیعی پیری و قرارگیری در معرض عواملی نظیر تابش فرابنفش خورشید، دود سیگار و آلودگی می تواند مقدار اسید هیالورونیک پوست را کاهش دهد.

مصرف مکمل های اسید هیالورونیک ممکن است با ارائه مقادیر اضافی از این ماده به بدنتان و وارد شدن آن در داخل پوستتان به تضعیف این روند کمک کند.

نشان داده شده است که دوز 240-120 میلیگرم/ روز بمدت حداقل یک ماه بطور معناداری رطوبت پوست را افزایش داده و خشکی پوست بزرگسالان را کاهش می دهد.

پوست هیدراته ظهور چروک را نیز کاهش می دهد که ممکن است توضیحی برای مطالعاتی باشد که نشان می دهند مکمل اسید هیالورونیک می تواند باعث نرم تر شدن پوست شود.

زمانی که برای سطح پوست استعمال می شود، سرم هیالورونیک اسید می تواند چروک، سرخی و درماتیت را کاهش دهد.

حتی برخی از درماتولوژیست ها برای حفظ قوام و جوانی پوست پرکننده های اسید هیالورونیک را تزریق می کنند.

خلاصه

مکمل های اسید هیالورونیک می توانند رطوبت پوست را افزایش دهند و ظهور خطوط ریز و چروک را کاهش دهند. درمانهای موضعی می توانند سرخی و درماتیت را کاهش دهند در حالی که تزریقات اسید هیالورونیک می توانند باعث بهبود قوام پوست شوند.

2. اسید هیالورونیک می تواند التیام زخم را تسریع کند

اسید هیالورونیک در التیام زخم نیز نقش مهمی ایفاء می کند.

این ماده بطور طبیعی در پوست وجود دارد ولی زمانی که صدمات نیازمند ترمیم وجود دارند غلظت آن افزایش می یابد.

اسید هیالورونیک از طریق تنظیم میزان التهاب و فرستادن سیگنال به بدن برای ساخت عروق خونی بیشتر در نواحی آسیب دیده به تسریع التیام زخم کمک می کند.

استفاده از اسید هیالورونیک در محل زخم های پوستی در مقایسه با دارونما یا عدم درمان تسریع التیام و کاهش درد را نشان داده است.

همچنین، اسید هیالورونیک خواص ضد- باکتریایی دارد، بنابراین اگر مستقیما برای زخم های باز استفاده شود می تواند ریسک عفونت را کاهش دهد.

به علاوه، اسید هیالورونیک برای مقابله با بیماری لثه موثر است، سرعت التیام پس از جراحی دندان را تسریع می کند و زمانی که بصورت موضعی در دهان استفاده می شود زخم های دهانی را برطرف می کند.

هر چند تحقیقات مربوط به سرم ها و ژلهای اسید هیالورونیک نویدبخش هستند، تحقیقی وجود نداشته است که نشان دهند مکمل های اسید هیالورونیک می توانند همان مزایا را ارائه دهند.

با این حال، از آنجایی که مکمل های خوراکی سطوح اسید هیالورونیک موجود در پوست را افزایش می‌دهند، این احتمال منطقی است که آنها مزایایی داشته باشند.

خلاصه

استعمال مستقیم اسید هیالورونیک در یک زخم باز می تواند به تسریع روند التیام کمک کند. مشخص نشده است که مکمل اسید هیالورونیک اثر مشابهی دارد.

3. تسکین درد مفصلی از طریق روان‌کاری مناسب استخوان ها

اسید هیالورونیک در مفاصل نیز یافت می شود، جایی که فضای بین استخوان هایتان را بخوبی روان‌کاری می کند.

زمانی که مفاصل بخوبی روان‌کاری می شوند، احتمال سایش استخوان ها به همدیگر و در نتیجه ایجاد درد کاهش می یابد.

مکمل های اسید هیالورونیک برای افراد مبتلا به استئوآرتریت (نوعی بیماری مفصلی دژنراتیو ناشی از سائیدگی و پارگی مفاصل در گذر زمان) بسیار مفید است.

نشان داده شده است که مصرف روزانه 200-80 میلیگرم اسید هیالورونیک بمدت حداقل دو ماه بطور معناداری درد زانو در افراد مبتلا به استئوآرتریت را کاهش می دهد (بویژه در افراد 40 تا 70 ساله).

اسید هیالورونیک می تواند برای تسکین درد مستقیما به مفاصل تزریق شود. با این حال، آنالیز 1200 بزرگسال کاهش متوسط درد و افزایش ریسک عوارض جانبی را نشان داد.

برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل اسید هیالورونیک همراه با تزریق این ماده می تواند مزیت کاهش درد را تقویت کند و فاصله زمانی بین تزریقات را افزایش می دهد.

خلاصه

مکمل های اسید هیالورونیک در افراد مبتلا به استئوآرتریت در کاهش درد مفصلی موثر هستند. تزریقات نیز می توانند استفاده شوند ولی با افزایش ریسک عوارض همراه هستند.

4. تسکین علائم رفلاکس اسید

تحقیقات جدید نشان می دهند مکمل های اسید هیالورونیک ممکن است به کاهش علائم رفلاکس اسید کمک کنند.

زمانی که رفلاکس اسید رخ می دهد، محتوای معده به داخل گلو برگشته و موجب درد و آسیب به دیواره مری می شود.

اسید هیالورونیک ممکن است ممکن است به تسکین آسیب دیواره مری و تسریع روند التیام کمک کند.

یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که افزودن مخلوطی از اسید هیالورونیک و کندرویتین سولفات به بافت گلو آسیب دیده با اسید کمک می کند که نسبت به حالت بدون درمان سریعتر التیام یابد.

مطالعات انسانی مزایای اسید هیالورونیک را نشان داده اند.

یک مطالعه دریافت که مصرف مکمل اسید هیالورونیک و کندرویتین سولفات همراه با داروی کاهنده اسید تا 60 درصد بیش از مصرف داروی کاهنده اسید به تنهایی علائم رفلاکس اسید را کاهش داد.

مطالعه دوم نشان داد که همین نوع مکمل در مقایسه با دارونما بیش از 5 برابر در کاهش علائم رفلاکس اسید موثرتر است.

تحقیقات در این زمینه نسبتا جدید است و مطالعات بیشتری برای تکرار این نتایج مورد نیاز است. با این وجود، این نتایج نویدبخش هستند.

خلاصه

ترکیبی از مکمل حاوی اسید هیالورونیک و کندرویتین سولفات ممکن است در برخی از افراد به کاهش علائم رفلاکس اسید کمک کند.

5. تسکین خشکی و ناراحتی چشمی

تقریبا یک نفر از هر هفت بزرگسال از علائم خشکی چشم به دلیل کاهش تولید اشک یا تبخیر سریع اشک رنج می برند.

از آنجایی که اسید هیالورونیک در حفظ رطوبت عالی عمل می کند، اغلب برای درمان خشکی چشم استفاده می شود.

نشان داده شده است که قطره های چشمی حاوی 04.-0.2 درصد اسید هیالورونیک علائم خشکی چشم را کاهش و سلامت چشم را بهبود می دهند.

لنزهای تماسی که به آرامی اسید هیالورونیک را آزاد می کنند، به عنوان درمان احتمالی برای خشکی چشم توسعه یافته اند.

به علاوه، قطره چشمی اسید هیالورونیک غالبا در طی جراحی چشم برای کاهش التهاب و تسریع التیام زخم استفاده می شود.

هر چند نشان داده شده است که استعمال مستقیم این قطره های چشمی علائم خشکی چشم را کاهش و سلامت کلی چشم را بهبود می بخشد، مشخص نیست که مکمل های خوراکی اثرات مشابهی دارند.

تا به امروز، هیچ مطالعه ای اثرات مکمل های اسید هیالورونیک در خشکی چشم را بررسی نکرده است، ولی ممکن است در آینده تحت بررسی قرار گیرد.

خلاصه

اسید هیالورونیک بطور طبیعی در چشم یافت می شود و اغلب یکی از اجزای قطرات چشمی برای تسکین علائم خشکی چشم است. مشخص نشده است که مکمل اسید هیالورونیک اثرات مشابهی دارد.

6. حفظ استحکام استخوان

تحقیقات حیوانی جدید برای بررسی اثرات مکمل های اسید هیالورونیک در سلامت استخوان آغاز شده‌اند.

دو مطالعه دریافته اند که مکمل های اسید هیالورونیک می توانند به کاهش سرعت زوال استخوانی در استئوپنی (مرحله اولیه زوال استخوانی که در نهایت به پوکی استخوان ختم می شود) کمک کنند.

مطالعات انجام شده در لوله آزمایش نشان داده اند که دوز بالای اسید هیالورونیک می تواند فعالیت استئوبلاست ها (سلولهای مسئول ساخت بافت استخوانی جدید) را افزایش دهد.

هر چند اثرات اسید هیالورونیک بر روی سلامت استخوان در انسان هنوز مطالعه نشده است، مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی اولیه نویدبخش بوده اند.

خلاصه

تحقیقات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهند که دوز بالای اسید هیالورونیک ممکن است از زوال استخوانی جلوگیری کند، ولی تحقیقات انسانی انجام نشده اند.

7. اسید هیالورونیک می تواند از درد مثانه جلوگیری کند

تقریبا 6-3 درصد زنان از شرایطی موسوم به سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک رنج می برند.

این اختلال موجب درد شکمی و حساسیت به درد همراه با ادرار مکرر و شدید می شود.

هر چند دلایل سیستیت بینابینی نامشخص است، نشان داده شده است زمانی که اسید هیالورونیک مستقیما از طریق یک کاتتر به داخل مثانه وارد می شود به کاهش درد و کاهش دفعات ادرار وابسته به این اختلال کمک می کند.

مشخص نیست که چرا اسید هیالورونیک به تسکین این علائم کمک می کند، ولی محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که اسید هیالورونیک به ترمیم آسیب دیدگی بافت مثانه کمک می کند و حساسیت آن به درد را کاهش می دهد.

هنوز مطالعات تعیین نکرده اند که مکمل های خوراکی اسید هیالورونیک می توانند مقدار آن را به اندازه کافی در مثانه افزایش دهند تا اثرات مشابهی ارائه دهد.

خلاصه

زمانی که اسید هیالورونیک مستقیما از طریق یک کاتتر وارد مثانه می شود می تواند درد مثانه را تسکین دهد ولی مصرف مکمل خوراکی ممکن است اثرات مشابهی نداشته باشد.

عوارض جانبی احتمالی و اقدامات احتیاطی

بطور کلی استفاده از اسید هیالورونیک بی خطر است و تنها چند عارضه جانبی برای آن گزارش شده است.

از آنجایی که بدن بطور طبیعی آن را تولید می کند، واکنش های آلرژیک بسیار نادر هستند.

یک مطالعه بر روی 60 فرد مبتلا به استئوآرتریت که بمدت یک سال 200 میلیگرم/ روز اسید هیالورونیک مصرف می کردند، عوارض نامطلوبی نشان نداد.

با این حال، اثرات اسید هیالورونیک در طی بارداری یا شیردهی بطور کامل مطالعه نشده است، بنابراین این گروه بهتر است احتیاط کرده و از مصرف این مکمل ها خودداری کنند.

همچنین، شواهدی وجود دارد که سلولهای سرطانی به اسید هیالورونیک حساس هستند و مصرف این مکمل ها می تواند سرعت رشد آنها را تسریع کند.

به این دلایل، بطور کلی توصیه می شود که افراد مبتلا به سرطان یا دارای سابقه سرطان از مصرف مکمل اسید هیالورونیک خودداری کنند.

تزریق اسید هیالورونیک به داخل پوست یا مفاصل ریسک بالاتری برای عوارض جانبی دارد. با این حال، واکنش های منفی عمدتا به روش تزریق مرتبط هستند و نه خود اسید هیالورونیک.

برای استفاده از هیالورونیک اسید می توانید از محصولات زیر استفاده کنید و پس از مقایسه انها بر اساس نیاز سفارش خود را ثبت نمایید.
نمونه هیالورونیک اسید مزولایک و moisturizer تزریقی و هیدرا ب 5 غیر تزریقی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code